ورود کاربران >>

عقیم کردن سگ نر

ارسال شده توسط admin در بخش اصول نگهداری از سگ .
 نسخه مناسب برای چاپ LAN_NEWS_24
پنجشنبه 2 مهر 1388 - 07:58:25castraiton1.jpgاخته کردن سگ نر منافع زیادی دارد  . یکی از بزرگترین نگرانی ها ، غده پروستات است که تحت تاثیر هورمون تستوسترون در طول زندگی حیوان به تدریج بزرگتر می شود و با افزایش سن ، ناراحتی سگ بیشتر می شود و گاهی آنقدر بزرگ می شود که در روند طبیعی تخلیه مدفوع اختلال ایجاد می کند و حتی گاهی تحت نفوذ هورمون تستوسترون شاهد عفونت پروستات نیز هستیم  . با اخته کردن به طرز چشمگیری پروستات کوچکتر شده و و به این ترتیب هم از التهاب و عفونت پروستات ، و هم از سرطان خوش خیم آن که حیوان با افزایش سن به آن مبتلا می شود پیشگیری می شود . یکی دیگر از منافع اخته کردن ، پیشگیری از انواع فتق ها و تومور هایی است که اطراف بیضه ها و زیر مقعد بوجود می آیند و باعث ترشحات زیاد اطراف غشای بیضه شده که با اخته کردن تقریبا ً از بین می روند .

چه تغییرات رفتاری پس از عقیم کردن حیوان نر بوجود می آیند ؟

تنها تغییراتی که در اثر اخته کردن بوجود می آیند تغییراتی است که وابسته به هورمون های آندروژنیک یا هورمون های جنس نر می باشد و به این ترتیب رفتارهایی نظیر بازیگوشی و ارتباطات اجتماعی سگ به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد . تغییرات رفتاری سگهای عقیم شده شامل موارد زیر خواهد بود :

کاهش پرسه زدن ها وزوزه کشیدن های بی دلیل به میزان 90%
کاهش رفتارهای خشونت آمیز با سایر سگهای نر به میزان 60%
کاهش علامت گذاری و ادرارکردن در محل های مختلف به میزان 50%
کاهش انجام حرکات جفت گیری و سوار شدن بر اشیا به میزان 70%
این جراحی چگونه انجام می شود و عواقب آن چیست ؟

در این جراحی بیهوشی عمیق نیست و با یک شکاف کوچک در جلوی پوست بیضه ها ، هر دو بیضه خارج شده و جراحی تمام می شود . پوست بیضه که به آن اسکروتوم می گویند اغلب در چند روز اول پس از جراحی متورم و کبود می شود و گاهی صاحب حیوان به وجود بیضه در آن شک می کند ! اگر حیوان در زمان جراحی نابالغ باشد ، تورم اسکروتوم (کیسه بیضه) سریع تراز بین رفته و در آینده برجستگی در آن دیده نخواهد شد . ولی اگر حیوان بالغ جراحی شود ، یک اسکروتوم خالی تا مدت ها باقی می ماند . بعضی از سگها پس از جراحی تمایل به لیسیدن موضع برش داده شده دارند که این حرکت می تواند موجب باز شدن شکاف گردد و راه حل آن بستن گردنبند مخصوص الیزابت می باشد .


castraiton2.jpgبهترین زمان برای انجام این جراحی چه سنی است ؟

از توله دو ماهه به بعد ، در هر سنی می توان سگ را جراحی کرد . از حدود سن دو ماهگی بیضه ها از محوطه شکمی به درون اسکروتوم مهاجرت کرده و امکان جراحی را فراهم می کنند . سگهایی که در سنین قبل از شش ماهگی عقیم می شوند ، به طرز قابل توجهی از سگهایی که بعد از بلوغ عقیم می شوند کوچکتر می مانند . به این دلیل که هورمون تستوسترون در روند رشد استخوان ها نقش مهمی را ایفا می کند و با حذف تستوسترون در حین بلوغ  ، رشد استخوان ها زود تر متوقف می شود . زمان طبیعی ومناسب برای جراحی حدود شش ماهگی است .


castraiton3.jpgآیا سگ پس از جراحی دارای افزایش وزن خواهد شد ؟

سطح فعالیت ها و اشتهای حیوان پس از عقیم سازی هیچ فرقی نخواهد کرد . به این ترتیب افزایش وزن و عدم تحرک پس از جراحی جایگاه علمی ندارد .

آیا سگ نر پس از عقیم شدن به جنس ماده علاقه نشان می دهد ؟

پس از انجام این جراحی ، علاقه حیوان نر به سگ ماده کاهش خواهد یافت ؛ ولی اگر در اطراف سگ نر ، حیوان ماده آماده جفت گیری باشد سگ نر نیز تحریک خواهد شد . رفتار سوار شدن بر سگ ماده ریشه در قوی و غالب بودن سگ نر دارد . بنابر این حتی سگهای نر عقیم شده نیز در شرایط مختلف می توانند این رفتار را از خود نشان دهند و این دال بر تحریک جنسی آنها نیست .

اگر بیضه ها به کیسه اسکروتوم وارد نشوند چه پیش خواهد آمد ؟

بیضه های نهفته مستعد تبدیل شدن به تومور هستند و همچنین امکان پیچ خوردگی یا تابیده شدن روی محور بند بیضه وجود دارد که میتواند باعث ایجاد التهابات خطرناکی شود . به این دلیل اخته کردن در حیواناتی که دارای بیضه نهفته هستند شدیدا ً توصیه می شود . مراحل جراحی این سگها بسیار پیچیده تر از یک عقیم کردن سگ معمولی است . بیضه پنهان می تواند زیر پوست بوده و یا جایی در مسیر پایین آمدن گیر کرده باشد و یا حتی در داخل محوطه بطنی باشد و برای پیدا کردن آن بایستی جستجو را آغاز کرد بنابراین برای یافتن آن یک شکاف برای هر بیضه نیاز می باشد  . بیضه نهفته نابالغ می باشد و ممکن است رشد کافی نکرده باشد . اگر فقط یک بیضه بصورت نهفته باقی بماند ممکن است بیضه دیگر بارور باشد ؛ ولی از آنجایی که نهان بیضگی می تواند ریشه ارثی داشته باشد بهتر آنست با عقیم کردن از انتقال آن به نسل بعد جلوگیری کرد .


castraiton4.jpg

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}
خواندن / ارسال نظر : 3دفعات مشاهده این مطلب : 11747

نظرات


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

آخرين نظرات

منوی اصلی

خوش آمدید

پرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان