ورود کاربران >>

منوی اصلی

خوش آمدیدپرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان

 
نگهداری از سگ

ارسال شده توسط admin در بخش اصول نگهداری از سگ .
 نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر
شنبه 11 مهر 1388 - 21:41:15dog_keeping1.jpgنگهداری از سگها

مراقبت از توله سگ 

سگ شما باید احساس راحتی کند

ورود یک سگ به خانه برای اولین بار ، اتفاقی هیجان انگیز و خاطره ای به یاد ماندنی برای افراد آن خانه است . آماده کردن خانه برای آوردن سگ جدید کار بسیار حساس و مهمی است به خصوص اگر آن سگ قبلا ً شرایط زندگی سختی داشته باشد  . در این قسمت نکات و راهنماهای مفیدی جهت آسان تر کردن ورود و آشنایی دوست کوچولوی جدید شما فراهم شده است  .


dog_keeping3.JPGبه سگتان فضا بدهید

توله سگ ها به زندگی زیر دست انسانها عادت ندارند و برخوردهای خشونت آمیز با آنها برای اولین بار ، ممکن است برایشان بسیار وحشت آور باشد .

یک فضای اختصاصی برای سگتان فراهم کنید که او بتواند هم به آب و غذا دسترسی داشته باشد و هم محل خواب و راحتی او باشد . توله سگ ها عادت دارند در یک جای کوچک زندگی کنند بنابراین ممکن است آنها مفهوم رفتن به مکانی دیگر برای آب خوردن را درک نکنند .

همچنین توله سگ ها از مکان های باز می ترسند . پس از آنکه مدتی را در مکان امن خود سپری کردند حالا وقت آن رسیده که با محوطه ی خانه آشنا شوند . یادتان باشد سگ کوچولوی شما تا به حال راه پله ندیده است پس در بسیاری موارد برای بالا یا پایین رفتن از پله ها به شما احتیاج دارد .


dog_keeping5.JPGهیولاهای خانگی

راههای مختلفی وجود دارد برای اینکه دوست کوچولوی جدید شما از شرایط محیط خانه کمتر بترسد . به خاطر داشته باشید جاروبرقی می تواند یک هیولای وحشتناک برای سگ شما باشد . سگ ها تا به حال جاروبرقی و دیگر وسایل خانگی که تولید صدا می کنند و ترسناک هستند ندیده اند .

سگ شما به زمان احتیاج دارد تا با صداهای جدید و فضای درون خانه خود را هماهنگ کند و ممکن است در این مدت از خیلی از وسایل نا آشنا بترسد . برای اینکه این مدت بدون استرس سپری شود محیط آرام و ساکتی فراهم کنید . محل امنی برای او آماده کنید تا هر وقت از چیزی ترسید به آنجا برود .

بچه ها باید آموزش داده شوند که سگ را تنها بگذارند تا او کاملا احساس راحتی کند و این ممکن است روزها و حتی هفته ها طول بکشد .


dog_keeping4.JPGمراقبت از سگ 

نکات مهم

سگتان به شما عشق بدون قید و شرط مادام العمر ، وفاداری و دوستی می دهد . در قبالش از شما غذا ، آب ، پناهگاه امن ، مراقبت های دامپزشکی و همراهی می خواهد . این 10 نکته را رعایت کنید و از رابطه ی دوستانه ی بین خود و سگتان لذت ببرید .

1 - قلاده ای متصل به یک کارت کوچک شامل نام شما ، آدرس و شماره تلفنتان به گردن سگ خود ببندید و در اولین فرصت به فکر کاشت میکروچیپ باشید . اهمیتی ندارد که شما تا چه اندازه مراقب هستید چون همیشه این امکان وجود دارد که سگ شما گم شود . در این صورت یک کارت شناسایی ، شانس برگشتن سگ شما به خانه را افزایش می دهد .

2 - از قوانین برای هویت دادن به سگ خود (تشکیل شناسنامه در درمانگاه های دامپزشکی) و همچنین واکسیناسیون در مقابل هاری استفاده کنید . اطلاعات بیشتر در این مورد را از دامپزشک خود بخواهید .

3 - از این قانون ساده پیروی کنید  : " اطمینان مطلق وجود ندارد ." حتی یک سگ با وجود داشتن هویت قانونی و کارت شناسایی نباید اجازه داشته باشد بیرون از خانه یا حفاظ باغ برود . بهتر است سگ شما همیشه تحت نظرتان باشد .


dog_keeping6.JPG4 - برای سگ خود محل زندگی مناسبی تهیه کنید . یک حفاظ دور حیاط یا باغ و یک پناهگاه کوچک برای سگ های نگهبان مناسب است ؛ اگرچه سگ ها هرگز نباید برای مدت طولانی تنها بیرون گذاشته شوند . سگ ها نیاز به همراهی انسانها دارند و بهتر است اکثر اوقات داخل خانه و در کنار خانواده باشند .


dog_keeping7.jpg5 - سگ خود را به طور مرتب برای اطمینان از سلامتی اش نزد دامپزشک ببرید . اگر هنوز برای سگتان دامپزشک انتخاب نکرده اید هرچه سریع تر با کسب اطلاعات لازم به این کار اقدام کنید .

6 - سگ خود را عقیم کنید . سگ هایی که تحت این عمل جراحی رایج قرار می گیرند عمر طولانی تری خواهند داشت ، سالم تر خواهند بود و همچنین عادات غلط کمتری خواهند داشت (مثل گازگرفتن ، دویدن و دور شدن)

با عقیم کردن سگ ، شما از ازدیاد جمعیت سگ ها نیز پیشگیری می کنید .

7 - برای سگ خود یک رژیم غذایی متعادل و مغذی تهیه کنید که شامل دسترسی مداوم به آب تمیز باشد . از دامپزشک خود در مورد اینکه چه زمان هایی و چه مقدار به سگ خود غذا دهید مشورت بخواهید .

8 - به سگ خود تمرینات ورزشی کافی بدهید تا همیشه تناسب اندام داشته باشد . (اما او را خسته نکنید) اغلب کسانی که سگ دارند ، معتقدند راه بردن سگ دو بار در روز کافی است . اگر در این زمینه سوالی دارید که چه میزان ورزشی برای سگ شما مناسب است با دامپزشک خود مشورت کنید .

9 - با سگ همراه و مورد اعتماد خود وفادار و صبور باشید . اطمینان حاصل کنید که انتظارات شما از سگتان منطقی باشد و به یاد داشته باشید که اکثر مشکلات رفتاری سگ ها قابل اصلاح هستند . اگر با رفتارهای سگ خود مشکل دارید با دامپزشک خود در این زمینه مشورت کنید .

اکثر سگ ها وقتی می بینند رفتارهای طبیعی و غریزی آنها برای انسانها قابل قبول نیست و توسط آنها تنبیه می شوند به یک موجود افسرده و غمگین تبدیل می گردند . برای پیشگیری ار این اتفاق سگ خود را در کلاسهای تربیت سگ شرکت دهید . یک کلاس تربیت سگ خوب به سگ شما کمک می کند تا رفتارهایش اصلاح گردد و به یک موجود با ارزش در خانواده تبدیل شود .

چه شما بخواهید به سگتان آموزش دهید و چه نخواهید ، دوست کوچک شما دائما ً در حال یادگیری است و این واقعیت نه فقط برای توله سگ ها ، بلکه برای سگ های بزرگتر نیز صدق می کند . اگر شما قوانین خود را به سگتان آموزش ندهید او قوانین خود را خلق می کند .


dog_keeping8_The huge bulldog.jpgتربیت سگ ها به صاحبان آنها این امکان را می دهد که رفتار سگشان را تحت کنترل درآورند و این یک رابطه ی دوستانه بین شما و سگتان را نتیجه می دهد . می توانید مطمئن باشید که سگ شما با رغبت و خوشحالی دستورالعمل های شما را اجرا خواهد کرد .

این مساله خیلی مهم است که در تربیت سگ خود از تکنیک ها و روش های خشن استفاده نکنید بلکه با تشویق های مثبت مثل غذا دادن ، توجه کردن و بازی کردن ، رفتارهای مناسب را در سگ تقویت کنید . روش های تربیت سگ نباید شامل فریاد کشیدن ، فشار دادن گلو ، کتک زدن ، کشیدن قلاده و سایر اعمالی باشد که سگ را دچار وحشت کند یا درد بکشد .

بهترین سن برای تربیت سگ کدام است ؟

اگرچه زمانی که سگ ها هنوز توله هستند بهترین زمان برای تربیت کردن و اجتماعی کردن آنهاست  ؛ اما سگ های بزرگتر هم میتوانند چیزهای جدیدی یاد بگیرند . در حقیقت سگ ها در هر سنی می توانند آموزش داده شوند .

− آیا سگ شما توسط یک دامپزشک معاینه شده است تا مطمئن شوید که سالم است ، انگل ندارد و واکسن هایش به موقع تزریق شده است ؟

− در صورت استفاده از مربی سگ ، قبل از کلاس به سگ خود غذای زیاد ندهید چون بسیاری از مربی ها بر رفتارهای غذایی تاکید می کنند و سعی
می کنند که رفتارهای مثبت را در حیوان تقویت کنند .


dog_training1.jpgآیا شما به سگ خود قلاده می بندید ؟

دلایل بسیاری برای توجیه استفاده طولانی مدت از قلاده وجود دارد . خیلی از مردم فکر می کنند که سگها باید بیرون منزل زندگی کنند ؛ درحالیکه سگ خود را می بندند تا فرار نکند و باغچه را خراب نکند . و یا ممکن است سگ چثه اش بسیار بزرگ شده باشد و یا مشکلات رفتاری پیدا کرده باشد که نگهداری آن در منزل دشوار باشد ، درنتیجه سگ را در حیاط می گذارند و یا احتمالا سگ بیرون نگهداشته می شود تا از خانه مراقبت کند .

آشنایی با خطرات قلاده بستن طولانی مدت

انجمن حمایت از حیوانات در اعتراض به قلاده بستن طولانی مدت سگ ها قوانینی را به تصویب رسانده اند . چرا ؟ اولا ً مردم روز به روز بیشتر درک می کنند که بستن و محدود کردن سگ ها برای آنها خطرناک است . سگ ها به عنوان حیوانات شکارچی ، هزاران سال تلاش کردند تا ارتباطی قوی با خانواده ی انسانی برقرار کنند . به عبارت دیگر یک سگ خوشحال و مهربان وقتی مداوم بسته شود و ایزوله گردد ، اغلب ناراحت ، نگران و عصبی می شود . درواقع تحقیقات نشان داده است سگ هایی که بسته می شوند بیشتر احتمال گاز گرفتن دارند تا سگ هایی که باز هستند . به علاوه ، سگ هایی که نزدیک به نرده ها بسته می شوند ممکن است به قصد پریدن از روی نرده ، غیرعمد خود را حلق آویز کنند . همچنین سگ هایی که بسته هستند مورد حمله ی حیوانات و انسانهای بی رحم قرار می گیرند .

اگر تا به حال سگتان را عقیم نکرده اید حتما برای انجام این کار اقدام کنید . سگی که عقیم شده است کمتر تمایل به بیرون رفتن و فرار کردن دارد و بیشتر دوست دارد در خانه بماند . این یک روش مطمئن است که مزایای زیادی برای سلامتی و رفتار سگتان در بر دارد . برای اطلاعات بیشتر از دامپزشک خود کمک بخواهید .

به یاد داشته باشید که مشکلات رفتاری مثل پارس کردن ، گاز گرفتن و کندن زمین اغلب نتیجه ی بی حوصلگی و بی تحرکی است . با تهیه ی اسباب بازی های مناسب ، تمرین های پرتحرک و تشویق های مثبت شما می توانید رفتارهای آزار دهنده ی سگتان را تغییر دهید و به جایش رفتار مورد قبول در داخل منزل را به او یاد دهید . به علاوه سگی که در داخل خانه است به نسبت سگی که در حیاط به قلاده بسته شده است بیشتر در مقابل مهاجمان و دفاع از شما عکس العمل نشان می دهد .


dog_keeping9_Mad-dog.jpg
[ ادامه مطلب ]
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}

آخرين نظرات

تصویر تصادفی

ثبت نام سریع

آنلاین

آمار سایت