ورود کاربران >>

منوی اصلی

خوش آمدیدپرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان

 
عقیم کردن گربه ماده

ارسال شده توسط admin در بخش اصول نگهداری از گربه .
 نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر
يكشنبه 5 مهر 1388 - 14:38:30cat-spay7.jpgعقیم کردن گربه ماده (Ovariohysterectomy)

عقیم کردن گربه قسمتی از نگهداری و مراقبت گربه هاست . عقیم کردن در سنین پایین تر از سرطان پستان جلوگیری می کند و عقیم کردن در هر سنی از تولید توله های ناخواسته و ناله های زمان فحلی پیشگیری می کند .

با این جراحی چه قسمت هایی از بدن حیوان خارج می شود ؟

جراحی عقیم کردن (Ovariohysterectomy) نامیده می شود و آن به معنی بیرون کشیدن هر دو تخمدان و رحم می باشد . گردن رحم در انتهای واژن بخیه شده و رها می شود . از آنجایی که تخمدان ها مسوول ایجاد چرخه فحلی  ، ایجاد تومورهای پستانی و مشکلات رفتاری هستند بنابراین بایستی در این جراحی خارج شوند .


cat-spay1.jpg


cat-spay3.jpg


cat-spay2.jpg


بخیه های جراحی چگونه است ؟

بعضی از دامپزشکان همیشه از بخیه روی پوست استفاده می کنند و برخی دیگر بجای بخیه روی پوست ترجیح می دهند از بخیه زیبایی استفاده کنند که در زیر پوست زده شده و دو طرف پوست را در کنار هم قرار می دهد . پس از جراحی ، موضع جراحی شده در سه لایه دوخته می شود ؛ عضلات شکمی  ، بافت زیر پوست و خود پوست . بخیه های پوست مانند هر جراحی محوطه شکمی دیگر نیازمند مراقبت های پس از جراحی است و جهت جلوگیری از لیسیدن حیوان و عواقب آن بهتر است از گردنبند الیزابت استفاده شود .


cat-spay5.jpg


cat-spay6.jpgآیا می شود جراحی را در زمان فحلی انجام داد ؟

در مورد گربه هایی که دارای زمان فحلی مشخص هستند بهتر آنست که بلافاصله پس از فحلی جراحی شوند . ولی بعضی از گربه ها دایما ً دارای علایم فحلی می باشند و بدون وقفه دارای سر و صدا هستند ؛ در این صورت می توان آنها را در هر زمان ممکن جراحی کرد . اگر چه در زمان فحلی رحم کمی بزرگتر از حالت عادی بوده و خونریزی آن به مراتب بیشتر می باشد ، ولی ریسک جراحی را خیلی بالاتر نمی برد .

آیا می توان در زمان آبستنی جراحی را انجام داد ؟

جراحی عقیم کردن گربه را در هر زمانی می توان انجام داد . اغلب صاحب گربه از وضعیت آبستنی گربه خود آگاه نیست اگر در زمان جراحی دامپزشک متوجه وجود آبستنی شد و شما تمایل به ادامه آبستنی گربه خود دارید ، دامپزشک می تواند بدون دستکاری رحم عضلات و پوست را دوباره بخیه زده و جراحی را به بعد از زایمان و شیردهی موکول کند .

چه تغییرات رفتاری پس از جراحی در گربه ماده دیده می شود ؟

گربه ماده تقریبا ً نیمی از سال را در شرایطی به سر می برد که دستگاه تولید مثل فعالیتی ندارد ، زیرا دارای سیکل فحلی فصلی می باشد و این فعالیت معمولا ً در بهار و تابستان دیده می شود . بدین ترتیب تغییرات رفتاری منفی در گربه عقیم شده دیده نخواهد شد . گاهی صاحب حیوان نگران اضافه وزن گربه خود پس از عقیم شدن است ، ولی برداشتن رحم و تخمدان ها در افزایش وزن نقش چشمگیری ندارد  . البته لازم به یادآوری است که هورمون استروژن به صورت طبیعی تاثیر مهاری بر اشتها دارد که با کاهش آن اشتها افزایش می یابد . از طرفی دیگر گربه ماده قبل از عقیم شدن بخشی از زمان و انرژی خود را به گشتن و جستجو در اطراف جهت جفت یابی صرف می کرد که اکنون این انرژی مصرف نمی شود پس با کنترل جیره غذایی یا ایجاد فضایی جهت تحرک و بازی با گربه های دیگر می توان از این اضافه وزن جلوگیری کرد .


cat-spay8.jpg


چه مدت پس از زایمان گربه می تواند عقیم شود ؟

از آنجایی که پس از جراحی حیوان به تدریج شیر خود را از دست می دهد ، پس بهتر آنست که بچه ها به اندازه کافی از شیر مادر خود تغذیه کنند و این زمان یک تا دو ماه می باشد  . ولی در مورد گربه این نگرانی وجود دارد که در این فاصله دوباره جفت گیری کند که از این بابت بایستی مراقبت ویژه صورت گیرد .

آیا گربه پس از عقیم شدن می تواند دوباره فحل شود ؟

دراین جراحی تخمدان ها از بدن خارج می شوند و بدون تخمدان علایم فحلی وجود نخواهد داشت  . گاهی ممکن است یک تخمدان و یا بخشی از آن باقی می ماند و این مسئله می تواند باعث تعجب صاحب حیوان شود که چرا با وجود عقیم شدن کماکان علایم فحلی وجود دارد . در چنین شرایطی گربه علایم جفت گیری از خود نشان داده ولی به دلیل اینکه رحم ندارد آبستنی امکان پذیر نیست و بایستی توسط سونوگرافی تخمدان باقیمانده مشخص و با یک جراحی تکمیلی آن را بیرون کشید .این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}

آخرين نظرات

تصویر تصادفی

ثبت نام سریع

آنلاین

آمار سایت