ورود کاربران >>

منوی اصلی

خوش آمدیدپرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان

 
هفت درس اصلي كه سگ‌ها بايد ياد بگيرند

ارسال شده توسط admin در بخش تربیت سگ .
 نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر
دوشنبه 6 مهر 1388 - 09:23:41dog_training11_dog-training-pooch.jpgهفت درس اصلي كه سگ‌ها بايد ياد بگيرند

درس اول : بنشين

اين درس خيلي ساده بوده و تعليم آن نيز راحت است . سگ را درحالي‌كه زنجير آن در دست راست شما است در طرف چپ خود قرار دهيد . زنجير بايد كالمآ در كنترل شما باشد تا در موقع لزوم با كشيدن آن ، حيوان را از كار نادرست بازداريد . با دست چپ خود به آرامي كپل حيوان را به سمت پايين فشار داده و در همان حال واژه بنشين را بصورت كاملا واضح و بلند ادا كنيد . به محض اينكه حيوان نشست ، وي را براي مدت بسيار كوتاه ( حدود 15 ثانيه) در همان حالت نگه داريد . اين مدت نبايد طولاني شود زيرا باعث خستگي و بي‌حوصلگي حيوان مي‌شو د . ولي در دفعات بعد كه حيوان اين درس را بخوبي ياد گرفت مي‌توانيد اين زمان را بيشتر كنيد . در ضمن به محض اينكه سگ فرمان شما را اجابت كرد او را مورد تشويق قرار دهيد .


dog_training4_dogcommand.jpgدر ادامه ، تعليم اين درس را بدون كمك قلاده انجام دهيد . هيچ موقع از ناسزا گفتن و خشونت استفاده نكنيد  . بعد از تمرينهاي پياپي كه با حوصله و بردباري و نوازش شما صورت خواهد گرفت ، مشاهده خواهيد كرد كه سگ به محض شنيدن كلمه بنشين بدون كمك و بدون اعمال نيرو از سوي شما ، در جايش خواهد نشست  .

درس دوم : همگام

براي تعليم اين درس حيوان را در سمت چپ خود قرار دهيد و زنجير يا قلاده را در دست راست خود گرفته و با دست چپ ، وي را براي راه رفتن كنترل و هدايت كنيد . براي اينكه در حين تمرين به سمت ديگري ، غير از مسير مورد نظر شما منحرف نشود ، بهتر است جايي را براي تمرين انتخاب كنيد كه در سمت چپ حيوان موانعي مانند ديوار و نرده باشد . با دست چپ خود ، سگ را طوري كنترل كنيد كه نه از شما جلو رود و نه از شما عقب بماند . بهترين حالت اين است كه فقط سر و گردن وي از شما جلو باشد .


dog_training18.jpgوقتي سگ در موقعيت مناسب قرار گرفت با اداي كلمه «بريم» و همزمان قدم برداشتن پاي چپ ، حيوان را وادار به حركت كنيد . در حين حركت ، وي را طوري با قلاده كنترل كنيد كه هماهنگ و همگام با شما قدم برداشته و از شما جلو نرود و در عين حال از شما عقب نماند . اين تمرين را بايد آنقدر ادامه بدهيد كه سگ با فرمان «بريم» بدون درنگ شروع به رفتن بكند . در مراحل بعد تمرينات را در محل آزاد (بدون مانع) ادامه دهيد  . 

 
درس سوم : فرا خواندن سگ به طرف خود

آموختن اين درس بسيار ساده و راحت است  ؛ زيرا سگ‌ها از همان دوران تولگي استعداد و زمينه آموختن آن را دارند . ساده‌ترين راه براي تعليم آن ، اين است كه از همان دوران تولگي هر دفعه كه سگ با ميل بطرف شما آمد ، با گفتن «بيا ، بيا» او را تشويق و تحريك به آمدن به سمت خود بكنيد و هر موقع كه او به سمت شما آمد با نوازش و تشويق از او استقبال كنيد . اگر اينكار را نكرده‌ايد ، براي تعليم فرمان بيا ، قلاده را در دست راستتان بگيريد و با يك حركت سريع دور شويد و با گفتن «بيا ، بيا» او را تشويق به آمدن به سمت خود كنيد . براي تحريك بشتر سگ ، بهتر است قلاده را كمي به سمت خود بكشيد . در ضمن بعد از ادا كردن فرمان بيا ، اسم حيوان را نيز بگوئيد ، مثلا «بيا كيسي » .


dog_training12.jpgبراي يادگيري بهتر از درس هر موقع كه سگ بطرف شما آمد ، بعد از اينكه او را تشويق كرديد ، بلافاصله در جهت عكس حالت قبل ، از سگتان فاصله گرفته و همان روند را تكرار كنيد . توجه داشته باشيد كه هرگز به سمت سگ حركت نكنيد . بعد از چند بار تمرين ، در صورتيكه سگ آن را بخوبي ياد گرفته باشد قلاده را از گردن حيوان باز كرده و تعليم را بدون قلاده به اجرا در آوريد  .

درس چهارم : جلوگيري از پريدن سگ به سر و كول صاحب خود

سگها طبق عادت دوست دارند كه به محض مشاهده صاحب خود از روي مهرباني و براي اظهار محبت به سر و كول صاحب خود بپرند ولي غافل از اينكه پنجه‌ها و ناخن حيوان ممكن است صاحبش را اذيت كرده و لباسهاي وي را آلوده و كثيف كند . براي جلوگيري از اين رفتار سگ بايد به او بفهمانيد كه اين عمل او ، مورد رضايت شما نيست . حال اگر سگتان از نژاد كوچك است ، قبل از اينكه سگ مجال پرش را پيدا كند دستتان را بسوي او دراز كرده و او را نوازش بدهيد . با اين طريق سگهاي كوچك اين عمل و عدت را بتدريج ترك خواهند كرد . ولي اگر سگتان بزرگ جثه است موقعي كه مي‌خواهد بپرد بلافاصله زانوي پاي راست خود را در مقابل او ، براي جلوگيري از پرش وي ، خم كرده و كف دست راستتان را بالاي سرش نگه داشته و همزمان با اداي واژه «نه .... نه ...» وي را از اينكار منع نماييد . چنانچه سگ طبق دستور شما عمل كرد ، تشويق و نوازش را فراموش نكنيد .


dog_training16.jpg

[ ادامه مطلب ]
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}

آخرين نظرات

تصویر تصادفی

ثبت نام سریع

آنلاین

آمار سایت