ورود کاربران >>

منوی اصلی

خوش آمدیدپرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان

 
Pekingese

ارسال شده توسط admin در بخش نژادهای سگ .
 نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر
دوشنبه 22 مهر 1387 - 16:04:44

Pekingese3.jpg


نژاد پکینز


منشا نژاد پکینز از کشورچین می باشد ؛ اما تاریخ آن مورد تردید است . اولین گزارش شناخته شده از وجود این نوع سگ مربوط به قرن هشتم میلادی است . معرفی این نژاد به دنیای غرب درسال 1860 و به دنبال غارت کاخهای سلطنتی ناحیه peking به دست انگلیسی ها صورت گرفت و دربازگشت به انگلستان پنج قلاده ازاین سگها به ملکه ویکتوریا اهداء گردید . البته تا سال 1893 هیچ سگی ازاین نژاد درانگلیس به معرض نمایش درنیامد . ثبت آن برای اولین بار درسال 1906 و درکشورآمریکا صورت پذیرفت .


Pekingese1.jpgرفتاراین سگها تلفیقی است از وقار و لجاجت که آنها را نزد صاحبانشان عزیزمی سازد . رفتارآرام و مطیع بودن آن باعث گشته که در سراسرجهان به عنوان یک موجود صمیمی مطرح گردد . اما به دور از اعضاء خانه از هیچ چیزی بیشتر از بازیگوشی و سر و صدا لذت نمی برد . این نژاد معمولا حالت مهاجم ندارد . سگی است صبور که مراقبت از آن بسیارآسان است .

مشخصات استاندارد پکینز

به اعتقاد برخی ازمحققین منشا چینی پکینز از لحاظ ظرافت منحصربه فرد است . شباهت های رفتاری این نژاد به شیر و استقلال طلبی حاکی ازجرات ، بی باکی و مبارزه طلبی دارد که درعین حال جذابیت و ظرافت از خصوصیات آن می باشد .

سر :
جمجمه یک تکه ، پهن و عریض بوده و حدفاصل بین دو گوش آن کاملا تخت است و حالت گنبدی شکل ندارد . حدفاصل بین چشمها نیزعریض می باشد . بینی سیاه رنگ ، پهن ، خیلی کوتاه و تخت می باشد . چشمها بزرگ ، سیاه رنگ ، گرد ، برجسته و بیرون زده هستند . گوشها به شکل قلب بوده و خیلی بزرگ نیستند و حالت افراشته ندارند .


پوزه :
کوتاه و پهن و دارای چین خوردگی های متعددی است .


بدن :
سینه پهن وپشت صاف است .


اندام های حرکتی :
دستها کوتاه بوده و استخوانهای آن خمیده هستند . پنجه ها پهن و انگشتان به خارج انحراف دارند .


پوشش خارجی :
موها بلند ، صاف و پهن است . موها حالت فر خورده و پشمی ندارند . مو در نواحی رانها ، پاها ، دم و پنجه ها حالت پر مانند داشته و طویل می باشند . پوشش خارجی در نواحی کتف و جدوگاه حالتی شبیه به یال به وجود می آورد که دور تا دورگردن را فرا می گیرد .


رنگ :
انواع رنگها از قبیل قرمز ، حنایی ، سیاه ، سیاه و برنز ، راه راه و سفید همراه با رنگهای دیگر وجود دارند . برخی ازاین سگها دارای حلقه های سیاهی بر اطراف چشم و خطوطی بر روی گوشها هستند که باعث زیبائی بیشترمی گردد .


دم :
دارای موهای پرمانند وطویل زیادی است .
Pekingese13.jpgاندازه :

اصولا یک سگ آپارتمانی است و اندازه متوسط آن ترجیح داشته و حداکثروزن در حدود 7 کیلوگرم در نظر گرفته می شود .

این نژاد از کشور چین بوده و دارای قدمت بسیار زیادی می باشد .به طوری که ذکر شده پیدایش آنها به 4000 سال قبل ازمیلاد می رسد . آنها سابقا ً بعنوان یک حیوان دوست داشتنی و دلخواه در خانواده سلطنتی پکن مطرح بودند . رفتارپکینز شبیه به شیر است زیرا بی اندازه استقلال طلب بی باک و مبارزه طلب است . ارتفاع سگهای این نژاد 30 تا 45 سانتیمتراست . آنها دارای سری عریض بوده و فاصله بین دو چشم زیاد است . بدن دارای موهای بلندی است که نیاز به رسیدگی و بهداشت مداوم دارد . علاوه بر پوشش خارجی بدن دندانهای آنها نیز به مسواک زدن مداوم نیازدارد . این حیوان بسیارمطیع و فرمانبردار و آرام و صمیمی است .


خلق وخو

پیکینیزها سگهای کوچک و شجاعی هستند که رفتاری شبیه  به شیر دارند . آنها حساس ، استقلال طلب ، مبارزه طلب و بسیار احساساتی نسبت به صاحبشان هستند و در عوض با غریبه ها خو نمی گیرند . سگی است مشتاق برای جلب توجه تا آن حد که اگر بفهمد غذا نخوردن او باعث جلب توجه صاحبش می شود ، از خوردن غذا اجتناب خواهد کرد ! اگر بیش از اندازه به آن غذا داده شود استعداد خوبی در فربه شده دارد . اصولاً سگ حسودی است . پر سر و صدا است و می تواند دیدبان خوبی باشد . برای کودکان پیشنهاد نمی شود .Pekingese4.jpgوزن و ارتفاع       

وزن در نرها :
3-6 کیلوگرم

وزن در ماده ها :
3-6 کیلوگرم


ارتفاع در نرها :
30-45 سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها :
30-45 سانتیمتر


مشکلات سلامتی   

به نظرمی رسد که نسبت به سرما خوردگی ضعیف و حساس است . در زایمان مشکل دارد . مشکلات کشکک ، برگشتگی پلک به سمت داخل ، بیماریهای قلبی و مشکلات تنفسی از جمله بیماریهای شایع می باشد .Pekingese5.jpgشرایط نگهداری   

برای زندگی درآپارتمان مناسب می باشد و اصولاً در داخل خانه آرام است و نیازی به حیاط برای زندگی ندارد .


فعالیت بدنی          

اگر چه پیکینیزها نیاز به فعالیت بدنی چندانی ندارند اما با مقداری ورزش و فعالیت بدنی می توان آنها را سلامت تر نگه داشت . پیاده روی های کوتاه برای آنان مناسب است .


طول عمر            

در حدود 10-15 سال .


آراستن   

پوشش مضاعف آن نیاز به شانه کشیدن و برس زدن روزانه دارد . در ماده ها ریزش موی فصلی وجود دارد اما اصولاً ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد . صورت و گوشه چشم ها باید هر روز تمیز شوند .


تاریخچه  

منشأ پیکینیز کشور چین است . اما تاریخ آن مورد تردید می باشد. اولین گزارش حاکی از وجود این نژاد مربوط به قرن هجدهم میلادی است . معرفی این نژاد به غرب در سال 1860 و بدنبال غارت کاخ خای سلطنتی Peking بدست انگلیسی ها صورت گرفت و در باز گشت به انگلستان پنج قلاده آن به ملکه ویکتوریا اهدا گردید. ثبت آن برای اولین بار در سال 1906 و در کشور آمریکا صورت گرفت .


گروه : سگهای عروسکیPekingese6.jpg


Pekingese9.jpg


Pekingese7.jpg


Pekingese8.jpg

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}

آخرين نظرات

تصویر تصادفی

ثبت نام سریع

آنلاین

آمار سایت