ورود کاربران >>

هفت درس اصلي كه سگ‌ها بايد ياد بگيرند

ارسال شده توسط admin در بخش تربیت سگ .
 نسخه مناسب برای چاپ LAN_NEWS_24
دوشنبه 6 مهر 1388 - 09:23:41dog_training11_dog-training-pooch.jpgهفت درس اصلي كه سگ‌ها بايد ياد بگيرند

درس اول : بنشين

اين درس خيلي ساده بوده و تعليم آن نيز راحت است . سگ را درحالي‌كه زنجير آن در دست راست شما است در طرف چپ خود قرار دهيد . زنجير بايد كالمآ در كنترل شما باشد تا در موقع لزوم با كشيدن آن ، حيوان را از كار نادرست بازداريد . با دست چپ خود به آرامي كپل حيوان را به سمت پايين فشار داده و در همان حال واژه بنشين را بصورت كاملا واضح و بلند ادا كنيد . به محض اينكه حيوان نشست ، وي را براي مدت بسيار كوتاه ( حدود 15 ثانيه) در همان حالت نگه داريد . اين مدت نبايد طولاني شود زيرا باعث خستگي و بي‌حوصلگي حيوان مي‌شو د . ولي در دفعات بعد كه حيوان اين درس را بخوبي ياد گرفت مي‌توانيد اين زمان را بيشتر كنيد . در ضمن به محض اينكه سگ فرمان شما را اجابت كرد او را مورد تشويق قرار دهيد .


dog_training4_dogcommand.jpgدر ادامه ، تعليم اين درس را بدون كمك قلاده انجام دهيد . هيچ موقع از ناسزا گفتن و خشونت استفاده نكنيد  . بعد از تمرينهاي پياپي كه با حوصله و بردباري و نوازش شما صورت خواهد گرفت ، مشاهده خواهيد كرد كه سگ به محض شنيدن كلمه بنشين بدون كمك و بدون اعمال نيرو از سوي شما ، در جايش خواهد نشست  .

درس دوم : همگام

براي تعليم اين درس حيوان را در سمت چپ خود قرار دهيد و زنجير يا قلاده را در دست راست خود گرفته و با دست چپ ، وي را براي راه رفتن كنترل و هدايت كنيد . براي اينكه در حين تمرين به سمت ديگري ، غير از مسير مورد نظر شما منحرف نشود ، بهتر است جايي را براي تمرين انتخاب كنيد كه در سمت چپ حيوان موانعي مانند ديوار و نرده باشد . با دست چپ خود ، سگ را طوري كنترل كنيد كه نه از شما جلو رود و نه از شما عقب بماند . بهترين حالت اين است كه فقط سر و گردن وي از شما جلو باشد .


dog_training18.jpgوقتي سگ در موقعيت مناسب قرار گرفت با اداي كلمه «بريم» و همزمان قدم برداشتن پاي چپ ، حيوان را وادار به حركت كنيد . در حين حركت ، وي را طوري با قلاده كنترل كنيد كه هماهنگ و همگام با شما قدم برداشته و از شما جلو نرود و در عين حال از شما عقب نماند . اين تمرين را بايد آنقدر ادامه بدهيد كه سگ با فرمان «بريم» بدون درنگ شروع به رفتن بكند . در مراحل بعد تمرينات را در محل آزاد (بدون مانع) ادامه دهيد  . 

 
درس سوم : فرا خواندن سگ به طرف خود

آموختن اين درس بسيار ساده و راحت است  ؛ زيرا سگ‌ها از همان دوران تولگي استعداد و زمينه آموختن آن را دارند . ساده‌ترين راه براي تعليم آن ، اين است كه از همان دوران تولگي هر دفعه كه سگ با ميل بطرف شما آمد ، با گفتن «بيا ، بيا» او را تشويق و تحريك به آمدن به سمت خود بكنيد و هر موقع كه او به سمت شما آمد با نوازش و تشويق از او استقبال كنيد . اگر اينكار را نكرده‌ايد ، براي تعليم فرمان بيا ، قلاده را در دست راستتان بگيريد و با يك حركت سريع دور شويد و با گفتن «بيا ، بيا» او را تشويق به آمدن به سمت خود كنيد . براي تحريك بشتر سگ ، بهتر است قلاده را كمي به سمت خود بكشيد . در ضمن بعد از ادا كردن فرمان بيا ، اسم حيوان را نيز بگوئيد ، مثلا «بيا كيسي » .


dog_training12.jpgبراي يادگيري بهتر از درس هر موقع كه سگ بطرف شما آمد ، بعد از اينكه او را تشويق كرديد ، بلافاصله در جهت عكس حالت قبل ، از سگتان فاصله گرفته و همان روند را تكرار كنيد . توجه داشته باشيد كه هرگز به سمت سگ حركت نكنيد . بعد از چند بار تمرين ، در صورتيكه سگ آن را بخوبي ياد گرفته باشد قلاده را از گردن حيوان باز كرده و تعليم را بدون قلاده به اجرا در آوريد  .

درس چهارم : جلوگيري از پريدن سگ به سر و كول صاحب خود

سگها طبق عادت دوست دارند كه به محض مشاهده صاحب خود از روي مهرباني و براي اظهار محبت به سر و كول صاحب خود بپرند ولي غافل از اينكه پنجه‌ها و ناخن حيوان ممكن است صاحبش را اذيت كرده و لباسهاي وي را آلوده و كثيف كند . براي جلوگيري از اين رفتار سگ بايد به او بفهمانيد كه اين عمل او ، مورد رضايت شما نيست . حال اگر سگتان از نژاد كوچك است ، قبل از اينكه سگ مجال پرش را پيدا كند دستتان را بسوي او دراز كرده و او را نوازش بدهيد . با اين طريق سگهاي كوچك اين عمل و عدت را بتدريج ترك خواهند كرد . ولي اگر سگتان بزرگ جثه است موقعي كه مي‌خواهد بپرد بلافاصله زانوي پاي راست خود را در مقابل او ، براي جلوگيري از پرش وي ، خم كرده و كف دست راستتان را بالاي سرش نگه داشته و همزمان با اداي واژه «نه .... نه ...» وي را از اينكار منع نماييد . چنانچه سگ طبق دستور شما عمل كرد ، تشويق و نوازش را فراموش نكنيد .


dog_training16.jpg

[ ادامه مطلب ]
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}
خواندن / ارسال نظر : 9دفعات مشاهده این مطلب : 17878

نظرات


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

آخرين نظرات

منوی اصلی

خوش آمدید

پرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان