ورود کاربران >>

توليدمثل و آبستني در همستر

ارسال شده توسط admin در بخش اصول نگهداری از همستر .
 نسخه مناسب برای چاپ LAN_NEWS_24
چهارشنبه 8 مهر 1388 - 09:10:34hamster_pregnancy1.jpgتوليدمثل و آبستني در همستر

همسترها حيواناتي با بلوغ زودرس هستند و تشخيص جنسيت آنها نيز كار نسبتا ً ساده‌اي است . شما مي‌توانيد با نگاه كردن از دور نيز نر يا ماده بودنشان را براحتي تشخيص دهيد . همستر نر معمولا  ً كشيده‌تر از همستر ماده بوده ، در قسمت عقبي بدن در طرفين دم ، بيضه‌ها بصورت كاملا برجسته و بيرون‌زده مشاهده مي‌شوند (در همستر نر بيضه‌ها رشد قابل توجهي داشته و درصد بالايي از وزن كلي بدن را شامل مي‌شوند) .

براي تشخيص جنسيت بچه همسترها نيز مي‌توانيد با وارد آوردن فشار به قسمت خلفي شكم ، نر يا ماده بودن آن را تشخيص دهيد . به اين صورت كه در بچه هسمتر نر ، بيضه‌ها از محل خود به سمت بيرون برجسته خواهند شد . ضمن اين كه فاصله مقعد تا دستگاه تناسلي در بچه همستر نر خيلي بيشتر از اين فاصله در بچه همستر ماده مي‌باشد  . در جنس ماده سوراخ ديگري نيز نزديك مقعد وجود دارد كه همان واژن است  .

همستر ماده معمولا در 5 الي 6 هفتگي بالغ مي‌شود و از 6 الي 7 هفتگي توانايي آبستن شدن را كسب مي‌كند . همسترهاي نر نيز در 6 تا 8 هفتگي به شرايط بلوغ رسيده و از 12 هفتگي قدرت باردار كردن همستر ماده را بدست مي‌آورند . آنها در موقع بلوغ موادي را توسط غدد سباسه‌شان ترشح مي‌كنند و در واقع از اين طريق به تعيين قلمرو خود اقدام مي‌كنند  . اصولا همسترها در طبيعت در فصل بخصوصي به فعاليت توليد مثلي مشغول مي‌شوند ولي با نگهدراي آنها در محيط خانه (بدور از طبيعت وحش) اين حالت از بين خواهد رفت .


hamster_pregnancy7.jpg


همستر آبستن


hamster_pregnancy8.jpg


سيكل جنسي در همسترهاي ماده هر 4 روز يكبار تكرار مي‌شود و مدت زمان مرحله استروس (جفت‌پذيري) نيز 20 ساعت است . در همستر ماده در سيكل استروس ترشحات شيري رنگ با بوي خاصي از ناحيه واژن خارج مي‌شود  . اين ترشحات در روزهاي اول و دوم سيكل استروس ، شفاف ، غليظ و سفيد رنگ بوده و بتدريج در روز سوم به حالت لزج و كدر در مي‌آيد . در همين زمان است كه حيوان ماده به نر اجازه جفتگيري مي‌دهد .

عمل جفتگيري معمولا هنگام عصر (موقع غروب آفتاب) صورت مي‌گيرد . همسترهاي ماده جوان معمولا  ً نرهاي مسن‌تر را ترجيح مي‌دهند . قبل از جفتگيري ، همستر نر و ماده ممكن است حركاتي مانند دويدن در قفس ، بازرسي و بو كردن اندامهاي تناسلي همديگر و دعوا كردن را از خود نشان  دهند . جنس ماده در حين جفتگيري بدن خود را سفت نگه داشته ، دمش را بالا و سر خود را پايين نگه مي‌دارد و منتظر جنس مخالف مي‌شود . وي در موقع جفتگيري يا بدنبال آن ممكن است به جفت خود آسيب وارد سازد .


hamster_pregnancy3.jpg


جفتگيري معمولا ً در اولين استروس پس از زايمان بندرت منجر به آبستني مي‌شود  . بهتر است بعد از جفتگيري همستر ماده را به قفس خود برگردانده و پس از گذشت چهار روز ديگر ، دوباره آن را با همستر نر همجوار كنيد . اگر جفتگيري صورت نگيرد ، همستر ماده در جفتگيري قبلي آبستن شده است ولي چنانچه پس از جفتگيري اول ، خروج ترشحات شيري رنگ از واژن مشاهده شود و جفتگيري دوم صورت گيرد در اين حالت در جفتگيري اول آبستني صورت نگرفته است  . طول دوره بارداري همستر بين 16 تا 21 روز است  . همستر ماده در 30 تا 50 درصد كل دوران زندگي‌اش قادر به فعاليت توليدمثلي مي‌باشد . تعداد نوزادان در هر زايمان معمولا بين 4 تا 8 عدد مي‌باشد . البته همسترهاي ماده تا زایمان پنجم و ششم نوزادان زيادي بدنيا مي‌آورند ، ولي پس از اين مدت زاد و ولد آنها كاهش پيدا مي‌كند  .

سعي كنيد يك رژيم غذايي با كيفيت بالا براي همستر ماده‌اي كه زايمان كرده فراهم كنيد و حتما ً محيطي آرام و تميز و گرم را براي وي مهيا سازيد . هيچ موقع سعي در تماشاي همستر ماده در حين زايمان نكنيد زيرا اينكار باعث ايجاد استرس و هيجان در وي خواهد شد  . بهتر است كه بچه همسترها را به مدت 1 هفته تا 10 روز با مادرشان تنها بگذاريد و به هيچ عنوان نوزادان تازه بدنيا آمده را لمس نكنيد ، زيرا مادر آنها با استشمام بوي دست شما ، ديگر آنها را شير نداده و احتمالا سعي در كشتن شان (خوردن نوزادان) خواهد كرد .


hamster_pregnancy4.jpg


عوامل ديگري از جمله فضاي كم ، ايجاد سر و صدا و مزاحمت در موقع شيردهي ، عدم دقت در تغذيه صحيح همستر مادر ، مزاحمت در حين زايمان ، نمايان بودن لانه ، گاز گرفته شدن مادر توسط بچه همسترها و عدم رعايت بهداشت نيز ممكن است باعث ايجاد اين رفتار (کشتن بچه همسترها توسط همستر مادر) شوند .

بچه همسترها در هنگام تولد كر و كور بدنيا مي‌آيند . وزن تقريبي آنها در اين هنگام 2 گرم است . در روز سوم پس از تولد ، موهاي حيوان شروع به رشد كرده و در روز پنجم گوشها شروع به باز شدن مي‌كنند . در سن دو هفتگي ، آنها تقريبآ به اندازه 3 برابر ، افزايش وزن پيدا مي‌كنند . بچه همسترها معمولا در سن 1 ماهگي از شير گرفته مي‌شوند .


hamster_pregnancy5.jpghamster_pregnancy9.jpg


hamster_pregnancy2.jpgاین مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}
خواندن / ارسال نظر : 9دفعات مشاهده این مطلب : 25307

نظرات


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

آخرين نظرات

منوی اصلی

خوش آمدید

پرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان